2017 szeptember 17
A szakmai programban elsőként Nagy Csaba tojásdíszítő szólt röviden az elefántmadárról, s mutatta be annak rekonstruált tojását, amely talán a legnagyobb méretű szárnyastojás.
Ezt követően "Szimmetriák, ritmusok a hímestojásokon
A tojásfestők is rejtett matematikusok?"
címmel Dr. Stettner Eleonóra matematikus, egyetemi docens tartott gazdagon illusztrált vetített képes előadást. Az előadás címének indítása nem utal különösebb újdonságra, hiszen a hagyományos népi tojáshímzés szimmetriái, mintáinak harmóniái közismertnek tűnhetnek, bár vizsgálatuk feltárhat érdekességeket, melyekre eddig nem figyeltünk, vagy melyeket eddig nem vettünk észre.
A cím folytatása újszerű, eddig nem ismert kapcsolatra utal. Az előadó a népművészeti- és különösen a tojásdíszek mintázatait elemezve teremtett kapcsolatot a matematikában ismert eltolási, tükrözési, sorozat ismétlődési variációs elemek sokaságával, jelezve,hogy a népművészeti, népi iparművészeti tevékenységben matematikai elemek is felfedezhetők , ezzel új irányt mutatva a tojásdíszítők ismeretei bővítéséhez. Az előadást tartalmas műhelyvita követte.
A vendéglátó házigazda zárszavában kiemelte: az előadás célja volt, hogy tudatosabban folytassuk, amit eleink ösztönösen, istenadta tehetséggel műveltek.
A nagysikerű program hozzájárult a múzeum és a tojásdíszítők kapcsolatának erősítéséhez.