FAntasztikus história
Múzeum. Ki ne tudná, hogy mit jelent? Kezdetben így neveztek minden szent helyet, amelyet a múzsáknak szenteltek: a ligeteket, a kerteket. A múzeumnak, akár a hellén korban, ma is az a küldetése, hogy emléket állítson régi koroknak, és a művészetek üzenetét közvetítse a modern ember számára. Persze sokáig nem tudtam miért hallom olyan sokszor ezt a szót, pedig ha nem is itt láttam meg a napvilágot, ma már a művészetek otthonában töltöm mindennapjaimat.
Én egy faragott orosz fatojás vagyok, első a sok tojás közül, aki a Zengővárkonyi Tojásmúzeumba került. Mivel én voltam az első, sok mindet láttam, és ahogy múlik az idő, egyre inkább érzem úgy, hogy emlékeimet szeretném megosztani mindenkivel.
1.FAntasztikum
Mikor elkészültem, sokáig vártam, míg végül eljutottam a múzeumba, ahol jó ideig egyedül töltöttem az időt saját vitrinemben. Kezdetben meglehetősen unatkoztam, és egyetlen elfoglaltságom az volt, hogy azon gondolkodtam, vajon miért kerültem ide, ki faragott, és miért zártak be. Azonban hiába törtem tojásfejem, mindig ugyanarra a megállapításra jutottam: NEM TUDOM! Így teltek múltak a napok majd a hetek, végül egy hónap is eltelt, amikor egyszer egy csütörtökön emberek jöttek a múzeumba, és elkezdtek még több vitrint építeni. Eleinte nem tudtam mire kellenek, de reménykedtem abban, hogy talán barátaim lesznek.
2. FAntasztikum
A következő péntek reggel újabb emberi lények zavarták meg a csendet, de most nem azért érkeztek, hogy vitrineket építsenek, hanem egy nagy, szivaccsal bélelt dobozt hoztak, amelyből kétségbeesett hangok szűrődtek ki. Kimondhatatlan boldogság járt át, amikor a csomagból kipakolták új társaimat. Az emberek nagyon furcsán beszéltek róluk, és számomra ismeretlen kifejezésekkel illették őket. Ma már persze tudom mi mit jelent, de akkor az, hogy: magrátétes meg viaszbevonatos, batikolt és maratott, karcolt és patkolt, értelmetlennek tűnt.
3. FAntasztikum
A következő napokban megismerkedtünk, egyre többet beszélgettünk, egyre kevesebbszer unatkoztam, és mivel szerencsére nem vagyok faragatlan, egyre több barátom is lett. Ám egyik este nem tudtam elaludni, mert valami miatt izgatott voltam. Ekkor az ajtó hirtelen kitárult és a következő párbeszédnek lettem fültanúja:
- A TOJÁSOK?
- A LEGNAGYOBB RENDBEN VANNAK.
- NE FELEDJE, HOLNAP VAN A NAGY NAP!
-NYUGODJON MEG, FELKÉSZÜLTÜNK A LÁTOGATÓKRA!
Aztán kimentek. Nagy nap? Milyen nagy nap lehet? Türelmetlenül elkezdtem kopogtatni vitrinem üvegén, hogy társaimat felébresszem, mire egyikük, az, akire a magyar himnuszt írták, felébredt. Megkérdezte miért nem alszom, mire én csak annyit válaszoltam, hogy szerintem másnap bizonyára megváltozik az életünk. Társam felébresztette a többieket, akik a hír hallatán sokkos állapotba kerültek. Ekkor egy bölcs tojás, azaz jómagam felszólalt. Meggyőződésem volt, hogy a NAGY NAP csak azt jelentheti, hogy szabad lesz a bejárás emberi lényeknek, akik
meglátogathatnak minket. Miután sikerült az utolsó hiú csipketojást is megnyugtatnom nyugovóra tértünk.
4. FAntasztikum
Másnap következett az első éles bevetésünk, amikor elvágták az ajtó előtt húzódó sárga szalagot. Az emberi lények tolongva hömpölyögtek be, és mindegyikük kezében valami villogó doboz volt. Nem győzték dicsérni milyen szépek és különlegesek vagyunk, míg mások az ismertetőket olvasták, vagy papír cetliket vettek. Vajon miért kell egy papírcetlit venni csak azért hogy beléphess? A nap hátralévő részében jólnevelt tojáshoz méltó módon viselkedtem. Álltam, órákig csak álltam, míg nem egy törlőruhát szorongató ember a szekrényem takarításánál túl erősen be nem nyomta üveget. A kirakat hangos nyekkenéssel fordult ki helyéről, és messzire, egész pontosan egy ajtó elé repített.
5. FAntasztikum
Azt hiszem egy pillanatra elvesztettem az eszméletem, mert csak annyit éreztem, hogy egy emberi lény nem vesz észre, és olyat rúgott belém hogy átzuhantam az ajtón. Belepottyantam egy kukába, amit éppen akkor ürítettek, így a következő pillanatban az ablak előtti szemétkonténerben találtam magam, és az egyik kupacról egy cukorkáspapírba gurultam.
Egy arra sétáló gyerek azt hitte cukor van benne, zsebre vágott, és haza vitt. Otthon kibontott és meglepődve hívta szüleit, akik azonnal felismertek, azonban a múzeum ekkora már bezárta kapuját, ezért a családnál maradtam éjszakára. Másnap visszavittek a múzeumba, ahol nagyon örültek és visszatettek a már jól megszokott vitrinbe. Micsoda kaland, gondoltam, és fáradtan boldogan aludtam el, hogy felkészüljek egy újabb esetleges kalandra. Ébredésem után nagyon vártam látogatóinkat, de senki nem jött. Aggodalmam elszállt, mert a naptárra pillantva láttam, hogy szerda van, amikor is a múzeum zárva tart. Egyszer csak egy előkelő ember lépett be, elsétált a japán tojásbabák előtt, megállt előttem, és arcára gondolkodó kifejezés ült ki. Pár perc múlva ezt csodálat és elszántság egyvelege váltotta fel, majd a férfi felkapta fekete aktatáskáját, amely eddig lába mellett hevert, és sietős léptekkel távozott. De nem ment ki az épületből, útját egy eddig számomra észrevétlen ajtó felé vette, majd eltűnt mögötte. Sok idő eltelt, talán egy fél délután, mire az ismeretlen úr visszatért. Elégedettnek tűnt, de nem egyedül érkezett. Volt mellette egy ember, aki viszont kifejezetten levertnek és aggodalmasnak látszott. Kinyitotta a vitrint, és finom kezei érintését éreztem magamon. Kiemelt és puha tenyerében vigyázón tartott, majd ha lehet még lassabban és még gyengédebben ejtett a másik idegen kezébe. A derűs férfi óvatosan simított végig faragásaimon, egy darabig csak bámult tágra nyílt szemekkel, majd lassan a következő szavakat formálta: „ AZ ÉN DRÁGA JÓ NAGYPAPÁM MUNKÁJA, BÁRCSAK Ő IS LÁTHATNÁ!” Szemeiben könnyek jelentek meg.
Hallottam az eső kopogását. Szememet összeszorítva tartottam, ezzel óvva azt a mesterséges fény vakító erejétől, majd lassan kinyitottam. A vitrinemben ébredtem, amely ugyanolyan tiszta és csillogó volt, mint amilyen lenni szokott. Nyoma sem volt a tegnap esti kalandnak, így megbékéltem a ténnyel, hogy ez is csak egy különös álom volt. Vagy mégsem?